Неділя 24-та після П’ятидесятниці

Неділя 24-та після П’ятидесятниці

19 листопада 2023 року, у Неділю 24-ту після П’ятидесятниці, Керуючий справами УПЦ митрополит...

Святкова Літургія у Городницькому ставропігійному монастирі

Святкова Літургія у Городницькому ставропігійному монастирі

16 жовтня 2023 року, з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія...

День пам'яті святителя Димитрія, митрополита Ростовського

День пам'яті святителя Димитрія, митрополита Ростовського

У п’ятницю, 10 листопада 2023 року, в Академічному храмі на честь прп. Іоанна Дамаскина...

День пам’яті преподобної Анастасії Києво-Покровської

День пам’яті преподобної Анастасії Києво-Покровської

2 листопада, в день пам’яті преподобної Анастасії Києво-Покровської, Керуючий справами УПЦ...

У Ярешках відспівали захисника України.

У Ярешках відспівали захисника України.

30 жовтня 2023 року Ярешки прощалися із воїном Андрієм Горобенком.

Воїн-захисних відвідав парафію в селі Дернівка

Воїн-захисних відвідав парафію в селі Дернівка

 Воїн-захисних відвідав парафію в селі  Дернівка, де він ніс послух паламаря, і прокоментував...

ВОВЧКІВ. Престольне свято парафії

ВОВЧКІВ. Престольне свято парафії

27 жовтня Свято-Покровська парафія с. Вовчків святкує своє престольне свято.

Відкриття ХV Міжнародної науково-практичної конференції «Духовна та світська освіта: історія взаємин – сучасність – перспективи».

Відкриття ХV Міжнародної науково-практичної конференції «Духовна та світська освіта: історія взаємин – сучасність – перспективи».

З благословення Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Київського...

ЗВІТ керуючого Бориспільською єпархією УПЦ митрополита Бориспільського і Броварського Антонія на річних Єпархіальних зборах 2015 року

30 грудня 2015 р., Києво-Печерська Лавра

Всечесні отці, матушка ігуменія,

шановні брати і сестри!

 Бориспільська єпархія є однією з наймолодших єпархій Української Православної Церкви.

Територіально до складу Бориспільської єпархії входять 7 районів Київської області: Баришівський, Бориспільський, Броварський, Вишгородський, Згурівський, Переяслав-Хмельницький та Яготинський. Відповідно до Статуту про управління Української Православної Церкви, зокрема розділу VIIпункт 1, єпархія має свою структуру, що включає єпархіальні установи, благочиння, парафії, монастирі.

Адміністративно парафії єпархії об’єднані в 13 благочинь – 12 територіальних і 1 профільне:

 • Перше  Бориспільське благочиння
 • Друге  Бориспільське благочиння
 • Перше Броварське
 • Друге Броварське
 • Перше Вишгородське
 • Друге Вишгородське
 • Перше Переяслав - Хмельницьке
 • Друге Переяслав - Хмельницьке
 • Березанське
 • Баришівське
 • Яготинське
 • Згурівське
 • Монастирське

Станом на 30 грудня  2015 року в єпархії діє 183 парафії та нараховується 6 монастирів (5 чоловічих і 1 жіночий).

У звітному році в Бориспільській єпархії розпочали свою діяльність 6 нових парафій.

Незважаючи на усі складності сучасного суспільства, церковне життя в єпархії розвивається. Продовжують будуватись та реставруватись храми. За звітний рік освячено 4 храми:

 1. 25 серпня - храм на честь великомученика Пантелеімона с.  Червоноармійське Баришівського району;
 2. 11 вересня - Спасо-Преображенський храм с. Гусинці Бориспільського району (освячення звершив Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій);
 3. 25 жовтня - храм на честь Успіння Пресвятої Богородиці урочище Суха Балка Вишгородського району;
 4. 30 жовтня – храм на честь святого апостола і євангеліста Луки  с. Вахiвка Вишгородського району.

Також освячено два місця під будівництво нових храмів:

 1. 29 січня – під будівництво жіночого монастиря на честь ікони Божої Матері «Афонська» с. Зазим’я Броварського району; 
 2. 9 серпня – під будівництво храму на честь великомученика Димитрія Солунського с. Садове Баришівського району.

Для належного звершення Богослужінь та Таїнств на парафіях, єпархіальним управлінням було видано 15 нових Антимінсів.

У звітному році для Бориспільської єпархії керуючим єпархією було звершено 5 дияконських і 1 священицьку  хіротоній:

у сан диякона рукоположені:

 1. монах Меркурій (Хоменчук) – призначений у клір Спасо-Преображенського чоловічого монастиря с.  Княжичі Броварського району;
 2. Гонтар Володимир – призначений у храм на честь ап. Іоанна Богослова с. Строкова Переяслав-Хмельницький район;
 3. Іванченко Володимир – призначений у храм на честь свт. Спиридона Триміфунтського с. Осещина Вишгородського району.
 4. Пендлишак Олександр – призначений у храм святих благовірних князів Борисі і Гліба м. Вишгород.
 5. Чіковані Варлаам – для Другого Переяслав-Хмельницького благочиння.

у сан священика:

 1. диякон Володимир Гонтар – призначений у храм на честь ап. Іоанна Богослова с. Строкова Переяслав-Хмельницького району.

Впродовж звітного року у клір Бориспільської єпархії прийнято 2 священнослужителі:

 • з Вінницької єпархії – ієрей Димитрій Бондар,  призначений у настоятелем у храм Успіння Пресвятої Богородиці м. Березань Баришівського району;
 • з Київської єпархії – ієрей Миколай Ворон, призначений штатним священиком храму на честь Архистратига Михаїла с.  Демидів Вишгородського району.  

Відповідно до поданих прохань, 6 кліриків почислено за штат, 5 з яких з правом переходу в іншу єпархію:

Отже, станом на 30 грудня 2015 року на парафіях та в монастирях Бориспільської єпархії звершують пастирське служіння 206 кліриків: 191 священик та 15 дияконів, серед яких 20 кліриків служать у монастирях єпархії.

З сумом змушений констатувати, що за звітній період померло 2 клірики Бориспільської єпархії:

Спочилим священнослужителям Господь хай дарує вічну пам’ять.

У зв’язку з утворенням Бориспільської єпархії, яка була виділена зі складу Київської, постала необхідність внесення змін до Статутів релігійних громад. А тому, у звітному році, як і в попередньому, продовжувалась робота щодо реєстрації нових Статутів діючих парафій. Зокрема, впродовж 2015 року в новій редакції зареєстровано 28 Статутів парафій Бориспільської єпархії і ще 20 знаходиться в роботі.

Також, для ефективного організаційно-адміністративного управління в єпархії діє канцелярія, документообіг якої на сьогодні налічує 180 вихідних документів, з яких: 45 указів, 5 відряджень, 5 єпархіальних розпоряджень, 6 посвідчень про хіротонії, 63 посвідчення про нагородження, 5 відпускних грамот, 45 довідок та низка інших документів, різного характеру і змісту: рапорти, запити, листи, відповіді, переписка з церковними, державними та громадськими установами і організаціями.

Впродовж звітного періоду керуючий єпархією звершив понад 25 виїзних богослужінь та зустрічей на території єпархії. Зокрема, в Бориспільському районі – 2, Броварському – 8, Вишгородському – 6, Переяслав-Хмельницькому – 2, Баришівському – 2, Яготинському – 2.

У Києво-Печерській Лаврі відбулося 3 засідання Єпархіальної ради та 3 зустрічі з благочинними на яких вирішувались поточні питання життя єпархії.

Детальніше про новини єпархії та парафій можна ознайомитися на офіційному сайті Бориспільської єпархії: http://www.boryspil-eparchy.org, де розміщені історичні та статистичні дані про парафії, духовенство та структуру єпархії загалом. Це своєрідний онлайн-довідник по всіх храмах та монастирях Бориспільської єпархії.

2015 рік був ознаменований відзначенням славних ювілеїв: 1000-літтям преставлення Рівноапостольного великого князя Володимира, 1000-літтям з дня мученицької кончини святих страстотерпців Бориса і Гліба та 400-річчям заснування Київських духовних шкіл. Ці всі урочистості проходили як на загальноцерковному, так і єпархіальному рівнях. 

Особливу увагу було присвячено відзначенню ювілею 1000-ліття з дня блаженної кончини святих благовірних князів Бориса і Гліба – небесних покровителів Бориспільської єпархії. З нагоди ювілею організовано ряд пам’ятних заходів на високому церковно-державному рівні, які відбулися в м.  Вишгороді – місце поховання мучеників та м. Переяслав-Хмельницькому – місце вбивства князя Бориса на річці Альті.

14 травня 2015 р. в місті Вишгороді відбулася ХХI Міжнародна наукова конференція «Старожитності Вишгородщини», присвячена 1000-літтю пам’яті святих князів страстотерпців Бориса і Гліба, та 1000-літтю преставлення Рівноапостольного великого князя Володимира. Організаторами заходу виступили: Бориспільська єпархія, управління культури, національностей та релігій Київської обласної державної адміністрації, місцеві органи влади, а також Вишгородський історико-культурний заповідник. На відкритті форуму, яке очолив керуючий єпархією, виступили голова Вишгородської районної державної адміністрації, голова Вишгородської районної ради, директор Вишгородського історико-культурного заповідника, а також інші доповідачі з України та Білорусії (всього підготовлено 50 доповідей).

15 травня в м.  Вишгород було продовжено молитовне вшанування святих страстотерпців. Цього дня Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій очолив урочисту Божественну літургію у храмі на честь святих благовірних князів Бориса і Гліба. Після закінчення богослужіння була звершена Хресна хода миру до пам'ятника святим князям у центрі міста та відслужений молебень. Участь у хресній ході взяли понад дві тисячі вірян єпархії. Блаженніший Митрополит Онуфрій звернувся до всіх присутніх із словами привітань з нагоди ювілею.

Продовжились святкування  6 серпня у день пам’яті святих благовірних князів Бориса і Гліба. Цього дня керуючий єпархією, у співслужінні духовенства єпархії, очолив святкове богослужіння в Борисо-Глібському храмі міста Переяслав-Хмельницький. Варто зазначити, що перед початком Божественної літургії священнослужителі та віряни пройшли хресним ходом від Свято-Троїцького храму міста Переяслав-Хмельницький до Борисо-Глібського храму, що біля річки Альта, - місця вбивства святого князя Бориса у 1015 році, - де звершили чин водосвяття. Після закінчення богослужіння, був освячений хрест, який встановлений в пам’ять про славний ювілей – 1000-ліття з дня блаженної кончини святих благовірних князів Бориса і Гліба.

Також, як уже зазначалось, у звітному році проходили святкування з нагоди 1000-ліття преставлення Рівноапостольного великого князя Володимира. На загальноцерковному рівні урочистості відбулись в м. Києві 27-28 липня. Зокрема, 27 липня відбувся Хресний хід від Володимирської гірки до Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, участь в якому взяли понад 30 тисяч вірян Української Православної Церкви, серед яких були й паломники з Бориспільської єпархії. 28 липня була звершена урочиста Божественна Літургія та молебень. Особливістю цьогорічного святкування стало привезення у м.  Київ вісім найбільш шанованих чудотворних ікон Божої Матері з усіх куточків України. Таким чином, цього дня тисячі і тисячі віруючих сердець об’єднались у спільній молитві про мир в Україні.

Представники Бориспільської єпархії долучились також і до урочистих заходів присвячених 400-літтю з дня заснування Київських духовних шкіл, адже 7 кліриків єпархії є викладачами Академії і Семінарії, а більшість священнослужителів – її випускниками. Урочистості відбулись 8-9 листопада звітного року, у день пам’яті прп. Нестора Літописця, - покровителя Київських духовних шкіл. Розділити радість ювілею прибули в м. Київ представники усіх Помісних Православних Церков, а також представники інших богословських та світських начальних закладів України та Зарубіжжя. У рамках святкування ювілею було підписано ряд угод про співпрацю та обмін студентами з провідними навчальними закладами світу. 

Крім статутних повноважень, єпархіальний архієрей також виконує послух керуючого справами Української Православної Церкви та ректора Київської духовної академії і семінарії. Тому впродовж звітного року відбулась низка офіційних зустрічей та візитів. Серед яких:

· 17 січня – зустріч з членом Парламенту Канади Пітером Голдрінгом;

· 10 лютого  – участь у засіданні Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій;

· 12 лютого – зустріч з послом Сербії;

· 17 лютого – участь у зустрічі Президента України з представниками ВРЦіРО;

· 26 квітня – офіційний візит до Страсбурга;

· 27 квітня – зустріч в Раді Європи у Департаменті демократії;

· 27 серпня – зустріч з представником Державного департаменту США Шоном Кейсі;

· 08 вересня – зустріч з Предстоятелем Албанської Церкви;

· 03 листопада – зустріч з послом Сербії.

В управлінні єпархією керуючому допомагає секретар єпархії та благочинні, які представляють Бориспільську єпархію на церковно-державних заходах, громадських форумах, конференціях та круглих столах. Також у Бориспільській єпархії діє 10 єпархіальних відділів:

· Відділ соціального служіння та благодійництва - голова протоієрей Георгій Носач;

· Відділ релігійної освіти та катехізації – голова архімандрит Спиридон (Ходанич);

· Інформаційно-просвітницький відділ - голова протоієрей Анатолій Слинько;

· Відділ по архітектурі та охороні церковних  пам’яток - голова протоієрей Геннадій Невмитий;

· Літургічна комісія - голова протоієрей Димитрій Денисенко;

· Відділ у справах пастирської опіки пенітенціарної (тюремної) системи - голова протоієрей Андрій Олійник;

· Відділ у справах сім’ї  та молоді -  голова протоієрей Олександр Журавльов;

· Відділ із взаємодії зі Збройними силами та іншими військовими формуваннями - голова ієрей Володимир Гонтар;

· Відділ  «Церква і культура» - голова протоієрей Олександр Клименко.

Рішенням Єпархіальної ради від 08 травня 2015 р., на виконання рішення Священного Синоду УПЦ (журнал №3 від  1 квітня 2015 року) було утворено новий відділ єпархії - Відділ духовної підтримки та реабілітації учасників бойових дій на Сході України.

Основними завданнями відділу є надання допомоги учасникам бойових дій, їхнім сім’ям і родинам. Для ефективної роботи відділу, були визначені священики з кожного благочиння єпархії, котрі в рамках духовної опіки в телефонному режимі проводять бесіди та зустрічі в храмах.

Також за сприяння відділу у День захисту дітей – 1 червня, 25 дітей з 18 сімей Бориспільської єпархії взяли участь у зустрічі з Предстоятелем Української Православної Церкви.  Блаженніший Митрополит Онуфрій звернувся до дітей загиблих воїнів та їхніх сімей зі словами підтримки і вручив всім подарунки.

Основними актуальними напрямками діяльності парафій залишаються просвітницька робота, соціальне служіння та місіонерство. Користуючись нагодою, хотілося б коротко звернути увагу на допомогу, яка була надана за 2015 рік для потреб різних верств населення. Так, впродовж року була надана допомога:

1.   Воїнам Збройних сил України, які беруть участь у військових діях на Сході України. Крім грошової допомоги, було зібрано 4 250 кг продуктів харчування, консервації та засобів особистої гігієни; 1 пральну машину, 1 автомобіль УАЗ відремонтовано та відправлено на Схід України; 400 комплектів постільної білизни; 100 одиниць зимового військового одягу, тощо.

2.   Вимушеним переселенцям зі Сходу України та мирним жителям, які проживають у зоні військових дій було зібрано понад 10 тон продуктів харчування, кошти та 4,5 тони твердого палива для забезпечення опаленням сімей переселенців.

3.   Допомога уразливим та малозабезпеченим групам населення, які потребують особливої уваги та підтримки (ветерани та особи похилого віку, сироти та багатодітні  або малозабезпечені сім’ї, одинокі матері та сім’ї в кризових обставинах, інваліди та люди, з особливими потребами) –  зібрано близько 5 000 грн. Понад  70 малозабезпеченим особам було організовано паломницькі поїздки за рахунок благодійних коштів. У більшості будинків престарілих, що знаходяться на території єпархії, ведеться соціальна робота з матеріальної та духовно-психологічної підтримки людей похилого віку. Також зібрано та перераховано на потреби онко-хворих дітей та адресну допомогу у розмірі понад 9 000 грн.

Прийміть щирі слова вдячності, шановні отці, матушка ігуменя, чернецтво, дорогі брати і сестри, за вашу доброту, милосердя та чуйність до горя інших. Такими справами – справами любові і жертовності, ми засвідчуємо перед усім світом, що ми є діти Церкви Христової, що ми є дітьми Бога.

Також хочу подякувати усім вам за вашу підтримку і допомогу, яку ви надаєте мені, як єпархіальному архієрею.

За минулий рік вдалось багато чого зробити, вирішити вагомі справи, провести численні заходи, втілити задумані проекти. Разом із тим, ми стикнулися з новими викликами сучасності, постали нові проблеми.

Ще не припились воєнні дії на Сході України, як на мирному Заході розпочалась справжня війна на релігійному ґрунті. Ми вжахаємося тими подіями, що відбуваються – з якого жорстокістю відбирають храми у релігійних громад УПЦ?! Як відкрито зневажають не тільки Заповіді Божі, а й державне законодавство ті, хто називає себе «патріотами». Це все відбувається в той час, коли Українську Православну Церкву – найбільшу конфесію України, з допомогою ЗМІ намагаються зробити ворожою українському суспільству, а священнослужителів звинуватити в антидержавній політиці. А тому сьогодні, як ніколи потрібно об’єднати усі наші сили для боротьби з цією непроголошеною війною проти УПЦ, посилити молитви за наших братів і сестер на Західній Україні. Проводити роз’яснювальну роботу серед парафіян, спростовувати компрометуючу інформацію, не вступати в конфлікті ситуації, особливо, що стосується політичних питань. Робити все можливе для консолідації суспільства, для примирення громади, особливо у сільській місцевості. І звичайно, щоб ні особисте життя, ні пастирське служіння не стало навіть найменшим підґрунтям для обмов чи компроматів. Наше завдання – привести людину до Бога, воцерковити, допомогти знайти істину серед обману, любов серед зла.

З особливою увагою, терпимістю та розумінням прошу відноситись до всіх постраждалих від військового конфлікту, що продовжується на Сході України. Це стосується осіб, які брали безпосередню участь у бойових діях, родин загиблих воїнів, а також тих мирних жителів, які змушені були переселитись у села та міста нашої єпархії. Люди налаштовані вороже один проти одного. І ми повинні знайти слова підтримки для кожного, стати духовною опорою, порадити шляхи порозуміння та прощення. І, звичайно, допомагати найнеобхіднішим, не розділяючи людей «на своїх і чужих». Адже у справ милосердя немає ні поглядів ні переконань, ані статусу ані положення.

Варто наголосити й на практичних сторонах парафіяльного життя. Для уникнення спірних питань, доречно, щоб належним чином була сформована документація – статутні документи, реєстраційні, щодо правової форми будівлі храму та церковної землі. Хотілося б також підкреслити на активізації Недільних шкіл та посилення роботи з молоддю на парафіях.

Священнослужителі ні в якому випадку не повинні вдаватись в політичні дискусії, чи публічні спори. Але і мовчати не можна, коли відкрито зневажається Ім’я Господнє чи плюндруються святині нашої Церкви, коли безпідставно ущемляються права віруючих як громадян нашої Держави. Використовувати лише законні шляхи для відстоювання справедливості та істини. Найбільше, що ми можемо сьогодні зробити – це реальними справами любові та взаємодопомоги підтвердити, що ми є не тільки дітьми Божими, а й порядними громадянами нашої держави України.

Завершити сьогоднішню доповідь хотілося б прикладом життя святих страстотерпців Борисі і Гліба. Ці славні князі  добровільно прийняли мученицьку смерть, щоб не спровокувати на Русі братовбивчу війну. Для язичницького світу такий подвиг був абсолютно незрозумілим і неприродним, адже добровільна відмова від влади виглядала як прояв слабкості. Проте, з точки зору Євангелія, яке вчить: «Не любіть світу, ані того, що в світі» (1 Ін. 2:15), вчинок свв. Бориса і Гліба є проявом християнського світосприйняття. І сьогодні, коли ми знову і знову відчуваємо спокусу відповісти злом за зло, згадаймо мудрість святих Бориса і Гліба. Їх молитвами хай Господь припинить важке протистояння в Україні і відкриє шлях до примирення та об’єднання нації.

Ще раз дякую усім вам за понесені труди та сьогоднішню зустріч. Щиро прошу і закликаю усіх вас завжди пам’ятати про високе звання священнослужителя, про ті обов’язки, які довірила вам Церква, і ту відповідальність, яку ви несете перед людьми і Богом.

Також вітаю Вас, Ваші родини та сім’ї, зі святами. Бог любові та миру хай завжди буде у Ваших серцях та оселях.