Доповідь керуючого Бориспільською єпархією Української Православної Церкви митрополита Бориспільського і Броварського Антонія на річних Єпархіальних зборах 2019 р.

20 грудня 2019 р., Києво-Печерська Лавра

 

 

Ваші Преосвященства, всечесні отці, матушка ігуменя,

шановні брати і сестри!

 

Минає ще один рік із життя Української Православної Церкви та життя нашої єпархії. Вдячність Богові, що і цьогоріч ми маємо можливість зібратись у такому форматі та ще раз згадати чим жили впродовж 2019 року, чого вдалось досягнути і на чому зосередитись у наступному 2020 році.

Для нас, духовенства, чернецтва та мирян Бориспільської єпархії, є великою честю, що ми свої зібрання маємо можливість проводити у стінах Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври. За що велика вдячність наміснику Лаври Преосвященному митрополиту Вишгородському і Чорнобильському Павлу.

Відкриваючи щорічні Єпархіальні збори, перед тим як перейти до звітно-описової частини доповіді, хочу висловити щиру подяку вам, дорогі отці благочинні настоятелі та клірики храмів, всечесне чернецтво, за вашу щоденну кропітку працю, за ваше служіння у цей нелегкий час. За вашої підтримки наша єпархія розвивається, зростає та відкриває нові можливості для служіння Богу, Церкві і людям. Дякую за ваше розуміння, завдяки якому я, як керуючий єпархією, можу значну частину свого часу присвячувати виконанню іншого послуху, дорученого мені Церквою — керуючого справами Української Православної Церкви.

Звітного року наша єпархія поповнилась вікарним архієреєм. Рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви від 3 квітня 2019 року проректор з виховної роботи Київської духовної академії, клірик Різдва Богородиці академічного храму архімандрит Амвросій (Вайнагій) призначений вікарієм Бориспільської єпархії. 13 квітня у Трапезному храмі на честь преподобних Антонія і Феодосія Печерських Києво-Печерської Лаври відбулась архієрейська хіротонія у єпископа Згурівського. Таким чином, керуючому єпархією в управлінні допомагають два єпископи: секретар єпархії Преосвященний єпископ Переяслав-Хмельницький Діонісій та вікарій єпархії Преосвященний єпископ Згурівський Амвросій, який продовжує нести послух в Київських духовних школах.

Діяльність нашої єпархії тісно переплетена з загальноцерковними подіями, діяльністю Київської єпархії, оскільки, відповідно до адміністративно-територіального поділу, райони Бориспільської єпархії входять до складу Київської області. Самостійно діють та звершують свою діяльність єпархіальні відділи. І власне про свою роботу впродовж 2019 року, досягнення та проблемні питання, очільники відділів сьогодні поділяться з нами. І хотів би закликати, щоб ми не були лише слухачами річних звітів, але й активно долучались до вирішення озвучених проблем, можливо у когось будуть ініціативи, або ж досвід вирішення подібних ситуацій. Запрошую до спільного діалогу.

  

Статистичні дані

Впродовж 2019 року адміністративно-територіальний устрій єпархії залишився незмінним, це: 7 районів Київської області, які поділені на 13 благочинь — 12 територіальних і 1 профільне — Монастирське.

В єпархії діє Єпархіальна рада, Єпархіальний суд, Ставленицька комісія та 13 відділів.

У звітному році відбулися зміни очільників деяких єпархіальних відділів. Зокрема, призначено нових голів Комісії по канонізації сповідників Бориспільської єпархії – Преосвященного єпископа Амвросія (Вайнагій) та Відділу релігійної освіти і катехізації – протоієрея Павла Рафальського.

Також новим благочинним Монастирського благочиння призначено єпископа Амвросія (Вайнагій). 

В єпархії діє 183 парафії та 7 монастирів: 5 чоловічих і 2 жіночих.

2 релігійні громади разом з настоятелями ухилися в розкол.

У 2019 році були засновані та розпочали свою діяльність 2 нові громади: на честь Усіх святих в с. Турівка Згурівського району та на честь Чуда архістратига Михаїла в м. Бориспіль.

На парафіях та в монастирях звершують своє служіння 232 клірики, серед яких: 192 священики, 16 дияконів та 24 монастирських кліриків.

У монастирях несуть своє служіння 23 ченці та 9 черниць, а також 5 послушників.

За звітний період для Бориспільської єпархії було звершено 6 священицьких та 4 дияконських хіротоній.

 

У сан священика рукопокладені:

1. диякон Сергій Розман — призначений у Свято-Покровський кафедральний собор м. Бориспіль;

2. диякон Борис Коляда — призначений у храм на честь Покрови Пресвятої Богородиці с. Борщів Баришівського району;

3. диякон Ігор Стокаліч — призначений у храм на честь благовірного князя Олександра Невського с. Ярешки Баришівського району;

4. ієродиякон Меркурій (Хоменчук) — насельник чоловічого Спасо-Преображенського монастиря с. Княжичі Броварського району;

5. диякон Серафим Росоха — призначений у Свято-Покровський кафедральний собор м. Бориспіль;

6. диякон Євгеній Зотов — призначений в Яготинське благочиння;

 

 У сан диякона:

1. монах Димитрій (Вербовий) — призначений у Свято-Покровський кафедральний собор м. Бориспіль;

2. монах Никон (Згурський) – призначений у храм на честь Благовіщення Пресвятої Богородиці м. Березань;

3. монах Лаврентій (Мальований) — насельник чоловічого Спасо-Преображенського монастиря с. Княжичі Броварського району;

4. чтець Василій Пріц — призначений у Свято-Покровський кафедральний собор м. Бориспіль;

 

У клір Бориспільської єпархії прийнято 1 клірика —

священика Сергія Заболотного (перейшов з  Волинської єпархії).

 

За власним бажанням, відповідно до поданих прохань 7 кліриків почислені за штат Бориспільської єпархії, 4 з яких з правом переходу в інші єпархії:

1. ієрей Володимир Шемет;

2. протоієрей Володимир Дзиндра;

3. архімандрит Трофим (Крикун);

4. протоієрей Віктор Клапцуняк;

5. протоієрей Анатолій Михневич;

6. протоієрей Василій Подкалюк;

7. ієрей Богдан Жигало.

 

За ухилення в розкол 3 кліриків заборонені у священнослужінні:

1. протоієрей Олександр Ярмольчик — настоятель храму на честь Різдва Пресвятої Богородиці с. Перемога Баришівського району;

2. протоієрей Павло Лисенко — настоятель храму на честь святого архістратига Михаїла с. Лукаші Баришівського району.

3. диякон Ігор Смаженний — штатний диякон храму на честь святителя Спиридона Триміфунтського с.  Осещина Вишгородського району.

 

У 2019 році помер один клірик єпархії —

протоієрей Андрій Паламарюк (+30 квітня 2019 р.), настоятель храму на честь благовірного князя Олександра Невського с.Ярешки Баришівського району.

Вічна йому пам’ять!

Звітного року в єпархії освячено 5 храмів, 1 новозбудована каплиця та 1 місце для будівництва нової каплиці. Зокрема:

25 травня —  храм після ремонту на честь Покрова Пресвятої Богородиці в селі Студеники Переяслав-Хмельницького району;

23 червня —  храм на честь Всіх святих в с. Турівка Згурівського району;

08 вересня — храм на честь святителя Миколая Чудотворця у с.  Гусинці Бориспільського району ;

19 вересня — лівий приділ на честь святителя Миколая Чудотворця у Свято-Покровському кафедральному соборі м. Бориспіль;

06 жовтня — храм на честь Покрова Пресвятої Богородиці в м. Яготин;

06 грудня — каплиця на честь святого благовірного князя Олександра Невського с. Нова Оржиця Згурівського району;

06 квітня — місце під будівництво каплиці на честь святого Амфілохія Патмоського поблизу с. Требухів Броварського району.

 

Діяльність Керуючого єпархією та єпархіальних відділів

Впродовж 2019 року керуючим єпархією було звершено понад 140 Божественних Літургій, 40 з яких у храмах та монастирях Бориспільської єпархії. Окрім кафедрального собору, богослужіння відбулися: 

1. 27 січня у храмі на честь Воскресіння Христового села Зазим'я Броварського району.

2. 3 лютого у храмі на честь Покрова Богородиці села Лемешівка Яготинського району.

3. 12 березня, 12 липня, 12 вересня у Петро-Павлівському соборі м. Бровари.

4. 27 березня у храмі на честь святих страстотерпців Бориса і Гліба у м. Вишгороді.

5. 10 квітня у храмі на честь Різдва Божої Матері села Волошинівка Баришівського району.

6. 18 червня у храмі на честь Покрова Богородиці села Плоске Броварського району з нагоди 130-річного ювілею храму.

7. 23 червня у храмі на честь Всіх святих в селі Турівка Згурівського району.

8. 8 вересня у храмі на честь святителя Миколая Чудотворця с. Гусинці Бориспільського району.

9. 11 вересня та 6 листопада у Спасо-Преображенському монастирі села Княжичі Броварського району.

10. 6 жовтня у храмі на честь Покрова Богородиці міста Яготин.

11. 9 жовтня у храмі на честь святого апостола Іоанна Богослова м. Бровари.

12. 8 листопада в Борисо-Глібському храмі м.  Вишгорода. 

З благословення керуючого Бориспільською єпархією вікарні архієреї були учасниками офіційних державних заходів, святкових прийомів та очолювали єпархіальні церковні урочистості, а також звершували Богослужіння на парафіях. 

Задля вирішення нагальних питань впродовж року регулярно відбувалися зібрання Єпархіальної ради, Ставленицької комісії та зібрання отців благочинних. Зокрема,

28 березня 2019 року під головуванням Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія у Києво-Печерській Лаврі було проведене зібрання правлячих та вікарних архієреїв, а також отців благочинних Київської, Бориспільської та Білоцерківської єпархій — єпархій Київської області.

31 травня під головуванням керуючого єпархією відбулося засідання Єпархіальної ради Бориспільської єпархії, під час якої були обговорені поточні питання життя єпархії та запропоновані зміни до складу Єпархіальної ради.  

3 червня у Києво-Печерській Лаврі під головуванням керуючого єпархією відбулося засідання голів єпархіальних відділів Бориспільської єпархії.

У січні-лютому 2019 року за участі єпархіального юридичного відділу були проведені збори духовенства благочинь Бориспільської єпархії. Головною темою було обговорення питання протидії незаконних захоплень храмів та приведення парафіяльної документації у відповідність до вимог Статуту про управління Української Православної Церкви та чинного законодавства.    

17 лютого керуючий єпархією відвідав захід, присвячений Дню православної молоді, котрий відбувся у Будинку культури м. Бориспіль. На заході була презентована фото-виставка молодіжної діяльності на парафіях Бориспільської єпархії.

19 липня єпархіальний архієрей відвідав дитячо-юнацький літній табір «Вифлеєм», який проходив на березі озера у селі Зазим'є Броварського району.

8 липня відбулась зустріч з релігійною громадою Свято-Успенського храму с. Морозівка, під час якої настоятель з парафіянами висловили бажання повернутися у лоно канонічної Православної Церкви. 

У звітному році Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій з архіпастирським візитом відвідав Бориспільську єпархію. 20 січня у Свято-Покровському соборі м. Бориспіль був звершений чин освячення відновленого іконостасу та Божественна літургія.  За богослужінням молився Преосвященний архієпископ Люблинський і Холмський Авель (Польська Православна Церква). Також цього року, 19 вересня був освячений лівий Свято-Миколаївський приділ кафедрального собору на честь Покрова Богородиці міста Борисполя. 

Поклик до виконання будь-якої роботи, спричинений примусом, ніколи не буде мати такого успіху, як помірковане усвідомлення необхідності творення добрих справ. Втішно, що духовенство та миряни Бориспільської єпархії і у звітному році активно долучалися до проведення соціальної, благодійної та місіонерської роботи. Допомога була надана різним верствам населення. Деякі соціально-благодійні напрямки, започатковані кілька років тому, збереглися та активно продовжувались реалізовуватись і цьогоріч. Заразом народжувались нові види діяльності, котрі також успішно втілювались силами духовенства та церковного активу нашої єпархії.   

Незважаючи на усі безпідставні звинувачення на адресу нашої Церкви щодо неналежної уваги до військовослужбовців, у 2019 році, як і в попередніх роках, неодноразова підтримка у нашій єпархії надавалась військовим та їхнім родинам, звершувалась доставка гуманітарних вантажів на схід України. Зокрема, 30 квітня – 3 травня 2019 року силами кліриків єпархії була проведена Духовно-гуманітарна місія до зони проведення бойових дій на сході країни. 

Надається духовна та матеріальна допомога особам, котрі перебувають у Бориспільській виправній колонії №  119. Після звершення богослужінь, щоразу відбувається спілкування священика з ув’язненими, читаються лекції з релігієзнавства та сектознавства. Слід  наголосити, що навіть у цей економічно скрутний час, наші віряни з вашою допомогою діляться продуктами харчування з ув’язненими. Такі християнські вчинки допомагають засудженим усвідомлювати свої провини та знаходити правильну дорогу до Бога. І з чистою совістю повертатися додому.     

Протягом 2019 року єпархіальний відділ соціального служіння та благодійництва у тісній співпраці з церковними громадами та волонтерами продовжив роботу у всіх основних напрямках своєї діяльності. Допомога була надана вимушеним переселенцям зі сходу України та мирним жителям, що проживають у зоні військових дій. На території  єпархії проживає 129 сімей та понад 230 осіб переселенців. За участі парафіян монастиря на честь Живоносного Джерела  м. Борисполя та прихожан храмів 2-го Вишгородського благочиння діє благодійний фонд «Діти надії та любові». Мета діяльності фонду – духовна та матеріальна допомога дітям, які постраждали від військових дій на сході України (діти переселенців та діти учасників бойових дій ).

Підтримка була надана дитячим будинкам сімейного типу, що діють в м. Бориспіль, с. Ревне, с. Проців. Перед навчальним роком багатодітні сім’ї отримали набори шкільного одягу та канцелярського приладдя, діти сироти святкові подарунки.

Для потреб безпритульних та малозабезпечених людей парафіями єпархії збираються продуктові набори, кошти, медикаменти, одяг. На парафіях 1-го Броварського, 2-го Вишгородського та 2-го Бориспільського благочинь були організовані гарячі обіди. У 1-му Переяслав-Хмельницькому благочинні, в м. Бориспіль, м. Березань, с.  Осещина діють пункти збору одягу.   

2019 рік був насиченим і для молодіжного та сімейного єпархіальних відділів. Завдяки активній молоді, під керівництвом голів відділів в єпархії було проведено низку заходів. Цього року вперше представники сімейного відділу відвідали зі святковими програмами всі дитячі будинки, які знаходяться на території єпархії. Продовжив роботу літній єпархіальний табір «Віфлеєм», котрий об’єднав 200 учасників.

Регулярними стали зустрічі духовенства і мирян, присвячені проблематиці сімейних взаємин та виховання сучасної молоді. Окремо проводяться бесіди з бажаючими укласти шлюб. У 2019 році стало можливим розміщення плакатів з інформацією протидії абортам. У більшості районних лікарень єпархії розміщені банери, на котрих зазначена  інформація, де можна отримати духовну підтримку жінкам, котрі опинились у складних життєвих умовах.

Діти та молодь єпархії організовували власні та долучались до інших святкових програм: Різдвяних концертів, вечорів колядок, урочистостей з нагоди «Дня православної молоді», «Дня жінок мироносиць», «Людини похилого віку» тощо. Приймали у себе гостей з інших єпархій та звершували паломництва до святинь нашої Церкви. Обмінювались досвідом співпраці та можливістю залучення однолітків до церковного спілкування.

Ось такими подіями жила наша єпархія впродовж 2019 року. Сподіваємось, що і в наступному 2020 році Господь дарує нам Свою милість для достойного служіння для блага Церкви. 

 

Церква і суспільство

Насамкінець, хотів би коротко зупинитись на подіях, що відбуваються у Світовому Православ’ї та торкаються безпосередньо нашої Церкви і єпархії.

Як уже зазначалось, за ухилення в розкол, так звану ПЦУ, двоє кліриків нашої єпархії були заборонені у священнослужінні. Ми будемо молитися за наших співбратів та вірян, щоб Господь умудрив їх повернув в лоно канонічної Церкви. Адже Церква, як любляча мати, чекає своїх дітей завжди. І радіє за кожного, хто повернувся, як за воскреслого з мертвих.

Триває конфлікт у с. Погреби Броварського району. 24 серпня прихильниками «ПЦУ» здійснено силове захоплення місцевого Свято-Покровського храму. За фактами вчинених правопорушень, зокрема щодо заподіяння тілесних ушкоджень, підробки документів та самоправство, відкриті три кримінальні провадження. Триває судовий розгляд справи щодо незаконної перереєстрації парафії. Сподіваємось на милість Божу та розсудливість людей.

Наслідки порушення духовних законів відчули на собі парафіяни Свято-Успенського храму с. Морозівка. Після тривалих дискусій, 8 липня, парафія разом зі своїм настоятелем, усвідомивши, що вони були обмануті і втягнуті у політичні інтрижки, повернулися в лоно канонічної Церкви.

Нині багато говориться про відсутність благодаті у розкольників. І це дійсно так. Втрата Божої благодаті, будь-яке порушення євангельських законів веде до руйнування особистості, спустошення. Людина втрачає спокій в душі і це приводить до свідомого вчинення злочинів: захоплення храмів, грубого втручання у Богослужіння, фізичного насилля над своїми ж односельчанами, сусідами, ненависть до своїх родин і близьких. Обман та маніпуляції стають нормою життя. Це справді страшно та абсолютно неприйнятно не лише для віруючої людини, а й для людини, яка веде добропорядне життя.

Часто причиною відступлення від справжньої Христової Церкви, з її багатовіковою історією та устроєм, є бажання самоствердитись на популізмі так званої патріотичності, страх чи боязнь залишитись в ізоляції, якою нас лякають останнім часом. І на превеликий жаль, ще однією з причин виникнення конфліктів на парафіях, є непристойне особисте життя священика. А тому вкотре закликаю усіх вас, у цей нелегкий час, коли відкриті сотні можливостей для різних спокус, проводити своє життя благочестиво, показувати приклад справжніх пастирів, які готові в будь-який час захистити своїх чад.

Служіння священика на парафії не повинне обмежуватися лише звершенням богослужінь. Життя за межами церковного амвону таке ж важливе та необхідне. І лише від нашої роботи залежить міцність та згуртованість парафії. Сьогодні нас не пускають у світські навчальні заклади, проте у нас є можливість проводити заняття в недільній школі, залучати молодь до соціальної роботи, проведення благодійних акцій. Хай такі заходи будуть невеликими, проте значимими в межах села чи селища. Спілкуючись з вчорашніми студентами, а сьогодні уже зі священиками, усі з теплотою згадують як колись, ще будучи вихованцями недільних шкіл, вони ходили до людей похилого віку, в лікарні, в дитячі будинки. Та найголовніше, що ці молоді священики продовжують такі традиції уже на своїх парафіях. Якщо ми не будемо наповнювати серця нашої молоді любов’ю до Бога, Церкви і людей, вони будуть наповнюватися брудом та обманом, що ллється звідусіль.

Цього року ми всі з болем переживали події міжправославних відносин у Світовому Православ’ї. Антиканонічні дії Константинопольського Патріархату в Україні, прийняття у спілкування Предстоятелями Еладської та Олександрійської Православних Церков розкольницької «Православної Церкви України» значно погіршили ситуацію у світовому Православ’ї. Поглибилося розділення між Помісними Православними Церквами. Константинопольський Патріархат почав допускати до співслужіння осіб, які не мають законних хіротоній. Як відомо, той, хто вступає в євхаристичне спілкування з відлученим, сам відлучається від спілкування з Церквою. Саме тому Українська Православна Церква припинила євхаристичне спілкування з Константинопольським Патріархатом та з тими Церквами й ієрархами, які визнали розкольників. Як зазначено у Заяві Священного Синоду Української Православної Церкви від 6 грудня 2019 року, це є єдиний спосіб захистити Євхаристію і зберегти канонічну та духовну чистоту Церкви Христової.

Позиція нашої Церкви залишається незмінною. Ми переконані, що у своєму служінні Церква Христова має бути вищою за національні, державні чи політичні інтереси та не піддаватися зовнішньому тиску. Серед нас присутні сивочолі священики, які зуміли пережити режим атеїстичної влади та зберегти чистоту Церкви. І ми, молодше покоління, також уже неодноразово пересвідчувалися наскільки мінливі політичні настрої суспільства, як часто, інколи абсолютно у протилежному напрямку, змінюється курс держави. Але для Церкви залишається незмінним Євангеліє, її служіння, вчення та передання. На часті питання, як нам ставитись до усіх цих подій, відповім словами Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія: «Для канонічної Української Православної Церкви нічого не змінилося, розкольники залишись розкольниками, і всі звершувані ними так звані священнодії і таїнства були і залишаються недійсними та безблагодатними» (з доповіді на річних зборах Київської єпархії, 28 грудня 2018 р.).  

Зрада завжди неприємна, але це не привід впадати у відчай. У часи зрадництв люди найбільш свідомо здатні обирати з ким далі бути — з гонимою істиною, чи тимчасово торжествуючим обманом, йти за Христом, чи від Христа. Дорога Предстоятеля Української Православної Церкви – це живий приклад жертовного та незмінного служіння Церкві, твердого стояння на євангельських засадах та ревного збереження чистоти Православної віри. Будемо і ми, разом з нашим Предстоятелем, впевнено слідувати цією дорогою до Царства Небесного. 

Користуючись нагодою, бажаю усім вам у доброму здоров’ї та мирному душевному настрої завершити цей спасительний піст та в радості зустріти Різдво Христове і Новоліття!