Які мрії обов'язково збуваються: одна неодмінна умова

Які мрії обов'язково збуваються: одна неодмінна умоваМитрополит Антоній (Паканич) розповів, які мрії виконуються і чому.


Шкідливі мрії

«Чи можна мріяти православному?» – часто можна почути таке питання.

Все залежить від сенсу, який ми вкладаємо в це поняття. 

В аскетичній практиці «мрія» має негативний сенс і означає ілюзії, фантазії, самообдурення, підміну реального життя нездійсненними бажаннями і переживання їх як реальності.

Такі мрії, як правило, виходять від самолюбства, яке здатне геть знищити щирість і сердечність, вбити всякий добрий порив в душі.
Милосердя, лагідність, співчутливість і самопожертва планомірно виганяються з самолюбного серця, розцінюючись як прояв слабкості, не властивий успішним людям зі здоровим розумом.

Йдучи на приводу самолюбства, людина свідомо уникає праць на благо ближніх, береже себе від зайвих турбот і хвилювань з приводу інших. Таким чином, позбавляє свою душу любові, яка вже більше не може зігрівати її серце, радувати, приносити мир.

Всі мрії і бажання такої людини виходять з самолюбних, егоїстичних запитів і неминуче несуть шкоду душі.

І потрібно чимало мужності і стійкості, щоб не підпасти під вплив «солодощів» подібних мрій і забаганок, що зумовлено нашими пристрастями і поганими звичками. Потрібна гранична передбачливість і самозібраність, щоб не зійти зі шляху, що має на меті моральне вдосконалення. 

 

Краща мрія

Але ж мрія може стати також величезним стимулом і мотивацією, допомагаючи нам рухатися вперед, розвиватися, жити.

Мрія як полум'яне гаряче бажання досягти користі для своєї душі, або зробити щось на благо ближнього, сім'ї, порадувати рідних – необхідна умова існування.

Гаряче серце здатне запалювати інші серця, в змозі допомагати людям знаходити істину, розвиватися, вміє зігрівати і надихати.

Французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері писав: «Якщо хочеш збудувати корабель, не збирай людей, щоб вони принесли ліс, і не розподіляй завдання, а краще розбуди в них тугу по безкраїй далині моря».

Перефразовуючи його слова, можна сказати, що християнину потрібно пробуджувати в собі тугу за раєм, по тим часам, коли богоспілкування було центром життя людини, природним і невід'ємним; не існувало ні смутку, ні печалі, ні смерті, ні болю, а тільки кругом одна Божа благодать, любов і краса, відображена в кожній травинці, пелюстці, краплі води, ковтку повітря; прекрасне місце, де всі ріки чекають тільки Його відображення, а всі стежки – Його кроків.

Щирі прагнення до подібних ідеалів і вершин, безумовно, корисні і похвальні.  І нехай вони стануть окриляючою і рятівною мрією, яка обов'язково здійсниться.

«Я шукаю того, хто схожий на вікно, розкрите на море. Навіщо мені дзеркало з власним відображенням? Воно переповнює мене тугою», - читаємо У Сент-Екзюпері.

І християнин повинен стати таким «вікном», що відкриває людям невідомі далі любові і радості життя в Бозі.

Записала Наталя Горошкова

https://pravlife.org