Історія села Гоголів

Минуле Гоголева історики ототожнюють з літописним градом Носовим на Руді, який згадується близько 1148 р.

У 1628 році у польських джерелах значиться Гоголів (Chocholow) із шістьма господарствами (димами) та десятьма земельними наділами.

В 1651 році згадуються межі Гоголівського староства Переяславської землі, на основі якого була сформована Гоголівська сотня Переяславського полку.

У містечку Гоголеві гетьманськими військами 24 серпня 1658 року був схоплений Яків Барабаш, при спробі Ромодановського переправити його, після поразки протигетьманських військ під Полтавою, під охороною до Києва до воєводи Василя Шереметєва.

Бурхливий розвиток Гоголів отримав на початку XVII століття. В той час було збудовано сильну фортецю, кілька церков. Містечко отримує статус міського самоуправління (Магдебурзьке право). За королівським указом 25 лютого 1625 р. Гоголеву пожаловано «вольность мєстную», повну судову владу передано містечковому уряду на вічні часи.

В 1649 році тут формується Гоголівська козацька сотня. У наступні століття Гоголів прославився своїми ярмарками, виріс до найбільшого містечка Остерського повіту Чернігівської губернії, став центром Гоголівської волості.

1859 року у козачому містечку мешкало 3665 осіб (1771 осіб чоловічої статі та 1894 — жіночої), налічувалось 604 дворових господарств, існували 2 православні церкви та винокуренний завод, відбувалось 3 ярмарки на рік та базари.

У 1904 р. тут проживали 7 500 чоловік, функціонували 150 торгово-промислових установ.

У Гоголеві часто бував Тарас Шевченко, що згодом втілилося в написання поеми "Сотник". У містечку народився український поет Грицько Чупринка (1879—1919 рр), український архітектор, педагог Василь Олександрович Осьмак (1870 - 1942).

Церква Різдва Богородиці збудована у 1827 році. Ще однією офіційною пам'яткою архітектури в Гоголеві є дерев'яна земська лікарня, що була збудована наприкінці ХІХ століття.