Різдвяне послання Високопреосвященнішого Антонія Митрополита Бориспільського і Броварського

Різдвяне послання Високопреосвященнішого Антонія Митрополита Бориспільського і Броварського

«Днесь Бог на землю прииде, и человек на небеса взыде»

Стихира на літії
у свято Різдва Христового

Возлюблені у Господі всечесні пастирі, чесне у Христі чернецтво,
боголюбиві миряни — брати й сестри!

Від щирого серця вітаю всіх вас із великим і дивовижним торжеством Неба і Землі — Різдвом Господа і Бога і Спаса нашого Iісуса Христа!

Свята Православна Церква щорічно з благоговінням урочисто прославляє цю найвеличнішу та спасительну для людського роду подію і з любов'ю благовістить людям велику благочестя тайну: Бог явився у плоті (1Тим. 3: 16).

Сьогодні ми зустрічаємо Господа, Який став Сином Людським, щоб звільнити людську природу від прабатьківського гріха, від тління і смерті, зробити нас, людей, синами Божими, учасниками його Божества та безсмертя. Він втілюється нині, щоб люди могли здобувати знання про Самого Бога Отця, тому що Син Божий Господь Iісус Христос є видиме сяяння слави і образ Iпостасі Його (Євр. 1: 3). Хто бачив Мене, той і Отця бачив (Ін. 14: 9), — сказав Господь. Якби ви знали Мене, то знали б і Отця Мого (Iн. 8: 19). Велика та сокровенна тайна Боговтілення. Тихо і смиренно увійшла Боголюдина в наш грішний cвіт, a алe з Її приходом цей світ назавжди змінився. Божественна Любов, Котра явилась у плоті, зійшла на Хрест, дарувала всьому людству Преображення і спасіння. «Немовля бачу, Бога мого пізнаю, — говорить святитель Кирил Єрусалимський. — Немовля, Яке молоко п'є і світ живить. Немовля, Яке плаче — і світові життя та радість дарує. Немовля, Яке сповивають — Яке мене від пелен гріховних звільняє. Немовля в обіймах материнських, із плоттю істинно та невідлучно на землі — і Того Самого в надрах Отчих, істинно та невідлучно на Небесах».

Святитель Київський Іларіон у своєму слові про благодать та істину, які були принесені на землю з явленням Христа Спасителя, так богонатхненно богословствував: «Народжений раніше за всі віки від Отця, єдиний співпрестольний Отцю, єдиносущний Йому, як світло сонцю, зійшов на землю; втілився від чистої та непорочної Діви; прийняв плоть єдиносущний від Трійці — у двох єствах: божественному та людському, — досконала людина за втіленням і досконалий Бог за Божеством. На землі Він явив властивості та справи Божі і людські: як людина зростав в утробі Пречистої Матері, і як Бог народився та не порушив Īi дівоцтва; як людина був повитий пеленами в яслах, і як Бог показував шлях волхвам зіркою; як людина покладений був у гроб, і як Бог зруйнував пекло та звільнив душі; як людина запечатаний був у гробі... але як Бога, Його пізнали всі кінці землі. Воістину, «Ктó бог велий, яко Бог наш, Ты еси Бог творяй чудеса».

Нинішнє свято з новою силою зігріває в нас віру, надію і любов. Адже Боговтілення — це велика подія, що відкрила нам дорогу у Життя Вічне до торжества правди і добра. Різдво Христове — це дар Божий людству: приймаючи Христа, воно стає причетним Його благодаті, Його силі, Його славі, Йoro істині та любові. Будемо молитися, щоб прийдешній рік благості Божої був мирним, творчим і благополучним для Святої Христової Церкви та для нашої Батьківщини.

Ще раз сердечно вітаю всіх вас із великим святом Різдва Христового. Нехай Господь пошле нам найдосконалішу радість і свою всесильну допомогу, нехай благословить нас миром, здоров'ям і благополуччям. Послідуймо словам святителя Василія Великого, який закликає сьогодні всіх нас: «Прийдіть, вклонімося разом із волхвами, віддамо cлаву разом із пастирями й звеселімося разом із Ангелами.

+ Антоній
Митрополит Бориспільський і Броварський

Різдво Христове
2018 р.