Відповідь Голови Київської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» Мотовиловець А.В. Релігійним громадам УПЦ Бориспільської Єпархії

Відповідь Голови Київської Обласної організації  ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» Мотовиловець  А.В. Релігійним громадам УПЦ Бориспільської Єпархії                                                                                                                          Релігійним громадам Української Православної Церкви                                                                                                                                                                              Бориспільської Єпархії

Мені як Голові Київської обласної організації Політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» стало відомо щодо рішення сесії Бориспільської міської ради від 13 червня 2022 року «Про призупинення на час воєнної агресії діяльності Української Православної Церкви (московського патріархату) на території Бориспільської міської територіальної громади».

Даним рішення пропонується встановити охорону об’єктів нерухомості церковних громад УПЦ і ввести особливий режим їхньої роботи. Під забороною будуть проведення зборів, мітингів, ходів та всіх інших масових заходів.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, «Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».

Стаття 64 Конституції України не допускає обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина, крім випадків, передбачених Конституцією України.

В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Пунктом 3 Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022 передбачено, що у зв’язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30–34, 38, 39, 41–44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".

Таким чином, у переліку конституційних прав і свобод людини і громадянина, обмеження яких допускається Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», відсутня стаття 35 Конституції України, що гарантує кожному право на свободу світогляду і віросповідання.

Так, відповідно, жодний закон або нормативно-правовий акт України не наділяє органи місцевого самоврядування правом забороняти або втручатися у діяльність релігійних організацій, навіть за умови воєнного стану. А вимога посадових осіб органів місцевого самоврядування є втручанням у внутрішні справи релігійної громади. Це суперечить як Європейській Конвенції з прав людини, так і Конституції України, оскільки «Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави» (ст. 35 Конституції України)”.

З огляду на вищезазначене рішення органу місцевого самоврядування про заборону діяльності релігійних громад УПЦ не має юридичної сили, більше того його можна вважати таким, що суперечить Конституції України, перешкоджаючи в реалізації законних прав та інтересів громадян нашої держави.

Голова Київської Обласної організації

ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» Мотовиловець А.В.

March 2024