Храм святителя Миколая села Ясногородка

Храм святителя Миколая села ЯсногородкаНастоятель: прот. Миколай Горюнов

Адреса храму:
Київська обл.,
Вишгородський р-н,
с. Ясногородка,
вул. Колективна, 16б

 

 

 

 

Історія села і храму

Лаврентий Похилевич (Сказания о населённых местностях Киевской губернии. Киев, 1864): Церковь Николаевская, деревяная; построена около 1713 года. Перерва Володимир (Історія шкільництва в містах і селах Київщини XIX - початку XX ст. Біла Церква, 2008): Першою школою Ясногородки ХІХ ст. була церковнопарафіяльна. Школа «открыта в 1860 г. в священническом доме. Учеников в ней 12 и обучаются они молитвам по "Букварю". Преподают священник и причетники». Серед наставників школи можна відзначити у XIX ст. свящ. Симеона Трохимовича Гливенка, котрий мав досвід педагогічної Храм святителя Миколая села Ясногородкадіяльності, оскільки до прийняття сану працював вчителем на Черкащині. О. Симеон не обмежився освітою лише підростаючого покоління, але й намагався підняти освітній рівень дорослих. За це він отримав подяку від київського митрополита Платона (Городецького). Стараннями цього священика в селі було споруджено нову церкву і нове приміщення для церковнопарафіяльної школи.

Запам'ятався місцевим прихожанам і свящ. Андрій Іванович Яворський, котрий служив у селі з 1891 по 1904 рр. Він був обдарованою особистістю — співав у хорі київського митрополита, суміщав посаду диякона в м. Києві та вчителя в одній з київських приходських шкіл. Володів даром красномовства та переконання і отримував подяки за приєднання до Православ'я баптистів.

Церква на честь святителя Ніколая у Ясногородці була великою красивою як всередині, так і зовні, з гарною кованою огорожею, з багатою дзвіницею. Її дзвони можна було почути, кажуть, аж у Києві. У храмі співав чудовий хор. Після утворення Київського водосховища у 1960-х місце, де розміщалася церква, опинилося на березі, на краю обриву. Вода розмивала захоронення, і вони розграбовувались.

Після революції невдовзі з церкви зняли хрести, скинули дзвони, знищіли ікони і святині. Люди підбирали те, що вдавалося, і зберігали в хатах, а після відродження релігійного життя повернули у нову церкву. Зокрема, храму було повернуто старовинну Плащаницю. Існує легенда, що чоловік, який її спас від безбожників, пішов з нею на війну, обв'язавшись нею, і дійшов до Берліна.

Церкву переобладнали під клуб, але люди ходили туди зі страхом. А тих, хто поглумився над святинею, покарав Бог.

Храм святителя Миколая села ЯсногородкаНастала війна. Восени 1943 р., тікаючи під натиском радянських військ, німці застосовували тактику «випаленої землі». У Ясногородці разом з майже всіма хатами вони знищіли церкву. 3 листопада 1943 р. розпочався наступ з Лютізького плацдарму, який 6 листопада 1943 р. завершився звільненням столиці України.

Важко уявити, що відбувалося на плацдармі протягом 40 днів з дня висадки на правий берег перших бійців до початку загального наступу. Газета «Правда» 22 вересня 1983 р., відзначаючи 40-річчя визволення Києва, писала, що село Ясногородка протягом 35 днів переходило з рук у руки 27 разів. Це в декілька разів більше, ніж славнозвісний Мамаїв курган. Солдати назвали Ясногородку Красногородкою, Київським Сталінградом.

Аналіз бойових дій в районі населених пунктів Глібівка, Козаровичі, Ясногородка, Толокунь дає підстави говорити про окремий від Лютізького, Ясногородський плацдарм. Віддаючи життя в районі Ясногородки, солдати стримували ті сили гітлерівців, що могли бути перекинутими нижче за течією, в район Лютізького плацдарму. Звідси вже йшов прямий наступ радянських військ на Київ. Пам’яттю Ясногородського плацдарму залишились на землі Київщини братські могили у районі населених пунктів Глібівка, Козаровичі, Демидів, Ясногородка, Толокунь, Жукин, Воропаїв, Лебедівка. Зокрема, тількі у Ясногородці – 3 братські могили, та ще пам'ятний знак у центрі села, біля нової церкви. Храм взяв опіку над ним, прочани регулярно прибирають сміття та бур'ян.

Відродження храму у Ясногородці почалося у 2004 році. Спочатку богослужіння проводилися у молитовному домі. У 2006 році громада приступила до будівництва нової церкви. Її звели за 3 роки. 10.10.2010. храм було освячено. Церква має площу 120 кв.м. Вона типова, однокупольна, має форму корабля.

На данний час парафія є досить міцною, живе напруженим релігійним життям. Прихожан небагато, серед них переважають люди похилого віку. Влітку парафія збільшується за рахунок киян – дачників.

Адреса храму: 07324, Київська обл., Вишгородський р-н, с.Ясногородка, вул.Коцюбинського, 15.

Схема проїзду: м.Київ, площа Шевченка, автостанція «Полісся». Автобус «Київ – Сухолуччя». Їде  до Ясногородки близько години.
Часи відправлення з Київа: 9-25; 12-55; 16-40. З Ясногородки: 7-00; 11-15; 15-00.

Настоятель храму протоієрей Миколай Юрійович ГорюновНастоятель храму протоієрей Миколай Юрійович Горюнов.
Народився 22.11.1971. у місті Перм (Російська Федерація). Батько - Горюнов Юрій Ніколайович, помер у 1980. Мати – Горюнова –Марія Федорівна, пенсіонерка. У 1982 році сім'я переїхала у місто Євпаторію (АР Крим). Після закінчення ЗОШ у 1989 році навчався на економічному відділенні Московського інституту інженерів залізнодорожнього транспорту. У 1993 році перевівся на економічне відділення Кримського аграрного університету. Працював за спеціальністю у малому приватному підприємстві. Ніс послух алтарника у Свято–Микольському соборі м.Євпаторія. У 1999 році одружився з Омелянчук Вірою Володимирівною. Переїхав жити у м.Вишгород, мешкає по сьогоднішній день. У тому ж році поступив на очне відділення Київської Духовної семінарії. У 2001 році прийняв сан диякона. Був нагороджений двійним орарем. КДС закінчив у 2002 році, і був прийнятий до числа студентів Київської Духовної академії. У 2004 був рукопокладений у сан священика та направлений на служіння у с.Ясногородку. З 2004 по 2009 роки служив за сумісництвом у с.Глібівка Вишгородського р-ну. За ці роки в цих двох селах були побудовани храми. З 2006 року служить за сумісництвом у с.Толокунь. З 2011 служить також за сумісництвом у с.Сухолуччя. У 2009 році був удостоєний сану протоієрея. Має трьох доньок. День Ангела відзначає 19 грудня.