Історія села Велика Стариця

Найдавніша згадка про село датується 1629 роком. На своєму шляху річки утворюють так звані стариці (петльовані ділянки русла), які вони потім залишають. Назва села пішла від однієї з таких стариць, біля якої поселилися перші жителі.

Хутір Стариця належав до Бориспільської волості і разом з іншими селами сплачував подимний податок. Серед відомих власників села XVII – XVIII століть – княгиня Мар'яна Корецька, Аксаки та рід Сулимів. Онук Івана Михайловича Сулими генеральний хорунжий Іван Федорович Сулима отримав село у власність від гетьмана Івана Ілліча Скоропадського. У XVIII ст. Велика Стариця належала до Гоголівської сотні Київського полку. В архівних документах дворянського роду Сулим, Скоруп та Войцеховичів зберігся короткий опис Великої Стариці за 1756 рік. В селі був будинок для приїжджих із садом та левадою. У 15 дворах, був 21 житловий будинок.

У середині XIX ст. село значилося як поміщицьке і козацьке. У книзі "Відомості про церкви і кліри церковні" за 1782 рік є запис, що у Великій Стариці є православна Архістратиго-Михайлівська церква із священником Онісімом Рабачевським, в якого був син Самуїл. У 1859 році у Великій Стариці було 130 дворів, 855 жителів. У 1869 священником у селі був Олексій Микитович Ільїн. У 1912 священником у селі працював Іларіон Гаврилович Лагодинський.

З 1926 року село Велика Стариця - центр сільської ради, на території якої проживало 1727 чоловік. Головою сільради працював Святенко Артем Левкович.

За роки колективізації у селі були створені колгоспи ім. Брусиловського та ім. Петровського. Про події 1930-х років у селі Великій Стариці згадує письменник Ісак Бабель, в своїх оповіданнях, об'єднаних під назвою "Велика Криниця".

Німецько-радянська війна принесла у село дворічну німецьку окупацію, з 23 вересня 1941 року до 23 вересня 1943 року. Звільнення Бориспільського району почалося у вересні 1943 року, в цей час тут діяли дві армії (38-а — під командуванням Никандра Чибісова, 40-а — під командуванням Кирила Москаленка). 23 вересня в село увійшла частина 240-ї стрілецької дивізії під командуванням полковника Уманського Терентія Хомича.

За мужність, виявлену при форсуванні Дніпра у жовтні 1943 року, двадцятирічний уродженець Великої Стариці Микита Стасюк удостоєний звання Героя Радянського Союзу.

У 1962 році місцевий колгосп був перетворений на радгосп "Сеньківський". В селі працювала початкова школа та магазин.

http://uk.wikipedia.org