Храм на честь свв. Бориса і Гліба м. Переяслав-Хмельницький

Храм на честь свв. Бориса і  Гліба м. Переяслав-ХмельницькийНастоятель: ієромонах Феодовій (Вишаровський)

Клірик: ієрей Олег Родіонов

Адреса: Київська обл., м. Переяслав-Хмельницький, м/р. Борисівка вул. Енгельса, 7

Історія

Храм на честь свв. Бориса і  Гліба м. Переяслав-ХмельницькийБорисоглібська церква (Церква святих Бориса і Гліба) в Переяславі-Хмельницькому побудована на місці, де в 1015 за наказом Святополка Окаянного був убитий князь Борис, син Володимира Хрестителя, який став одним з перших святих. Перша божниця у злиття Альти і Трубежа була поставлена за волею князя Володимира Мономаха. У 1125 р., як сказано в літописах, Мономах помер "у любимой церкви, построенной на Альте, семидесяти двух лет от роду". Через деякий час Борисоглібський храм був зруйнований половцями, але в 1806-1839 рр. відбудований заново.

Храм є пам'яткою архітектури національного значення. Головна святиня - мироточивий кам'яний хрест, зроблений в 1664 р. народним умільцем Харко Безпалим. Фактично церква побудована навколо нього.

Храм на честь свв. Бориса і  Гліба м. Переяслав-ХмельницькийТарас Шевченко під час перебування у Переяславі у серпні - вересні 1845 р. змалював ескіз кам'яного хреста св. Бориса. На акварелевому малюнку Шевченком відтворений вибитий на хресті напис: "ІС ХС НІКА сей кресть зде наместе семь убіенно святаго страстотерпца Христова Бориса великого князя Россійськаго, Водрузи Григорий Бутовичъ протопопъ Переяславській Споспешествовалъ во ономъ Селивана Кириловича Билого, головы стрелецкого, лета отъ сотворенія міра 7171 отъ Р. X. 1664 мая В [2] дня.

Храм на честь свв. Бориса і  Гліба м. Переяслав-Хмельницький